Vi hälsar Christer Englund, Hemmesmark 10, Sävar välkommen som ny medlem i FURA. Christer har för avsikt att ta certifikat för amatörradio. Kunskaper om radio och DX-körande har han fått via 11-meter.

Vi nåddes idag av det tråkiga beskedet att Lennart SM2SXM blivit Silent Key och lämnat vår gemenskap i FURA.
Lennart somnade in stilla och lugnt, i sin bostad med sina närmaste den 1:a maj efter en tids sjukdom. Lennart skulle ha blivit 82 år denna månad.
Vila i frid!
Jag har lagt upp bilder från mötet och middagen i vårt Fotoalbum. En resumé om mötet kommer förhoppningsvis här inom kort.
Det blev extra roligt att läsa i den tyska medlemstidningen CQ DL nr 11, 2012. Där finns en artikel med rubriken "Der 'Vater' des Funksports in Schweden" vilket översatt blir nåt i stil med "Testernas fader i Sverige". Det handlar om Rainer SM2DMU. Författare är Henryk SM0JHF.
Henryk hade under sommaren planerat att besöka bl.a. SK2AT, SK2AU och SJ2W och andra intressanta platser. Men han fick ingen respons på sina förfrågningar, så det blev inga artiklar. Men hos SK2KW gick det bättre, han åkte förbi SK2KW's antenner och Rainer var hemma. En vecka senare flög Rainer till VK-land.
Rainers liv beskrivs kortfattat från signalen SM3DMU vid 16 års ålder, vid 21 blev det 2 år i australien. Vidare om amatörradioeran med tester på SK2AT och sedermera i egna contestklubben, SK2KW "Outback DX-club". Med intresset för radio och antenner skapade Rainer Cue-Dee produkter som sålt över 10.000 antenner.
Klicka på bilden så visas hela artikeln som pdf.
I CQ-DL nr 10 2012 fanns ett reportage om tysken Bert, SA2BRN/SE2I som flyttade till Västerbotten.
Redaktören undrar hur många av FURA's medlemmar som har observerat dessa antenner.
De har suttit uppe ett drygt halvår på Haga i Umeå? Svaret finns här under!
Rune Engström SM2NNX, Vännäs, avled kl 0300 natten till midsommarafton.
Undertecknad fick ikväll detta tråkiga besked av hans son Pierre (fd SM2PLV). Pierre hälsar till alla han lärde känna i Hörnefors (CFG, OXB, MQL m fl)!
Rune NNX var ju under många år FURAs (och även Hörneforsklubbens) utbildningsledare. Vi kommer att sakna hans 'femnio' på söndagens bulletinläsning!
Vila i frid Rune!
/SM2EKA
Vid distrikt 2 vårmötet i Skellefteå 2013 togs beslut om nya QSL-ansvariga.
QSL ansvarig hos SSA är SM2GCQ Bert med assistans av SA2APO Håkan.
|
SM2GCQ - Bert Larsson |
SA2APO - Håkan Fahlén Mogatan 1 972 53 LULEÅ 0920-225891 hakan@strulnet |
(Listan nedan aktuell 2012-09-11)
| Signal | Namn | Efternamn | Postadress | Postnr | Postort |
| SK2AT | FURA | c/o Magnus Lindgren | Humlevägen 46 | 90365 | Umeå |
| SK2AU | SKRA | c/o Hans Burman | Axvägen 6 | 93138 | Skellefteå |
| SK2LY | LYRA | c/o Ulf Jensner | Umgransele 498 | 92191 | Lycksele |
| SA2BFO | Andreas | Modla | Bjurträsk 80 | 93593 | Norsjö |
| SA2BRN | Herbert | Gutlinger | RöråsS 2 | 92055 | Jörn |
| SM2CZG | Ola | Widell | Deltavägen 6 | 98145 | Kiruna |
| SM2DMU | Rainer | Martinsson | Sikeå 343 | 91593 | Robertsfors |
| SM2EJE | Sigvard | Haapalahti | Bandvägen 22 | 95235 | Kalix |
| SM2EKM | Jan | Hom | Lovägen 15 | 96168 | Boden |
| SM2GCQ | Bert | Larsson | Granitstigen 14 | 97753 | Luleå |
| SM2JDN | Gunnar | Davidsson | Bygatan 4 | 91234 | Vilhelmina |
| SM2JQO | Tommy | Sandén | Lars Samuelsgat. 9 | 94146 | Piteå |
| SM2KEN | Alf | Eriksson | Gamla Landsv. 119A | 93334 | Arvidsjaur |
| SM2MGQ | Klas | Karlsson | Färjvägen 218 | 92070 | Sorsele |
| SM2NZK | Gunnar | Persson | Skrinnarvägen 4 | 92332 | Storuman |
| SM2RZP | Paul | Johansson | Riddarhällan 14 | 94292 | Älvsbyn |
| SM2TCI | Sven-Axel | Risslén | Saxnäs | 91088 | Marsfjäll |
| SM2TOS | Richard | Lineruth | Kölvägen 20 | 94533 | Rosvik |
| SM2UAL | Timo | Reinikka | Rävstigen 26 | 95335 | Haparanda |
| SM2UJW | Christer | Renström | Västra Strand 326 | 98260 | Porjus |
| SM2VMW | Tore | Hammerdal | Slåtterbacken 2 F | 98431 | Pajala |
| SM2YER | Göran | Larsson | Allsån 65 | 95692 | Överkalix |
| SM2YPZ | Anders | Skoglund | Kraftstationsv. 83 | 98238 | Gällivare |
I samband med SSA årsmötet så fick vi en hel låda med SSA Callbok 2008 samt ett 100 - tal broschyrer 'Amatörradio Global hobby med enorm variation'.
Den senare en nytryckt broschyr som är alldeles utmärkt att dela ut till intresserade för vår hobby. Ni som är intresserad av callboken kan vid tillfälle hämta ett exemplar. Broschyrerna rekommenderar jag att du tar med 2-3 st och dela ut vid tillfälle. Vi fick också av SSAs Hamshop pärmar för att stoppa in QTC men de behåller klubben tills vidare! Tack Eric SM6JSM på SSAs Hamshop som lämnade detta till oss.
FURA's medlemsforum är stängt!
Det var många av Er som efterfrågade ett forum till FURAs hemsida. Jag tog därför fram ett medlemsforum för drygt ett år sedan. Tyvärr så har det verkliga intresset att skriva eller deltaga i detta medlemsforum lyst med sin frånvaro. Jag tog därför beslutet att stänga FURA medlemsforum!