Ingvar SM2JSX, glad kursledare för ett halvdussin intresserade elever.
Som läraktiga barn kommer dom att förkovra sig inom elektronikens välkända grunder, säkerhetsföreskrifter och förordningar. Vidare en uppfostran i hur man med sunt förnuft skall uppträda på våra frekvenser som välartad sändaramatör. Klarar man det så hägrar ett amatörcertifikat innan sommaren. Är det fortfarande någon som skulle vilja vara med i kursen så är det inte för sent att "hoppa på".
Lycka till önskar vi Ingvar och alla elever!
Det är mycket kursande på tisdagar då även 5 st kör CW. Det blev därför beslutat att CW-kursen flyttas till torsdagar.
![]() Kursstart: Tisdagen den 4 mars! Tid: Tisdagar 19-21, ca 10 kurstillfällen. Plats: FURA:s lokal på Aktrisgränd 31, Umedalen. Pris: 500:- inkl. kurslitteratur samt medlemskap i FURA. Certifikatavgift efter godkänt prov 390:- Kursen ger de kunskaper i radioteknik, ellära, elektriska säkerhetsföreskrifter, reglementen samt internationella förkortningar som krävs för att klara provet för amatörradiocertifikat. Provförrättning efter avslutad kurs. För mer info och anmälan kontakta FURA:s ordförande Rune Grundström 070-6406329 eller via e-post. Klicka på bilden eller hämta hem en pdf-fil för utskrift (3.6 MB) av broschyren. |
| Inför kommande årsmöte samt med anledning att redaktören för FURA-bladet avsagt sig fortsatt arbete så publiceras följande till alla att fundera över! FURA är liksom alla andra ideella organisationer helt beroende av medlemmarnas personliga insatser. Föreningens målsättning är att verka för att öka kunskapen i ett radiooperativt och tekniskt kunnande bland medlemmarna och amatörradiointresserade genom att sprida information om radioteknik i teori och praktik samt medverka till god trafikkultur på amatörradiobanden. Detta sker bl.a. genom att medlemmar delar med sig av sina erfarenheter och på så sätt inspirerar varandra att vidareutveckla sina gemensamma intressen. Lever vi upp till detta i klubben? Kanske något vi var och en behöver jobba vidare på. Under tiden Ni tänker, skicka gärna in bidrag till FURA-bladet och hemsidan så vi kan dela med oss av informationen och den kunskap var och en besitter. Nya nyheter presenteras under denna artikel: |
Vi var ett 25-tal glada (!?) amatörer som i torsdagskväll den 25:e hade samlats för en möteskväll runt FURAs repeatrar. Olle SM2DCU började med en fint och uppskattat hopsatt bildspel över repeatrarnas teknik, historia, nutid och framtid. Han visade även bilder på FM-stationer som varit aktuella under de drygt 30 år vi haft repeater i Umeå. Första repeatern i Umeå var SK2GT på R8 och kom till i maj1973. Den satt på höghuset Mariehems Centrum.
Sida 7 av 8